İlaçlama İçin Genel Bilgi

:

 

İLAÇLAMALAR HAKKINDA GENEL BİLGİ
FİZİKSEL MÜCADELE
Kapan kurulması, kovuculardan yararlanma, çöplerin kaldırılması, su birikintilerinin yok edilmesi, pencerelere tel kafes,cibinlik, kapı altlarına eşik, bina deliklerinin kapatılması, fayans, duvar ve kapı pervazları gibi yerlerdeki çatlakların kapatılması, lağım ızgaralarının sağlam olması, su ve gıda maddelerinin muhafaza altına alınması gibi haşerenin yaşam mahallerine girişini, beslenme ve barınmasını önleyici tedbirlerdir ki çok önemli ve kalıcı önlemlerdir. Böcek Bilimciye sorarsanız sizi rahatsız eden haşereye yönelik daha geniş tedbirleri açıklayacaktır. 
BİYOLOJİK MÜCADELE;
Su birikintilerine larva yiyen balık, sineklerin üreme yeteneğini bozan formülasyonlar atma gibi tedbirlerdir.
KİMYASAL MÜCADELE (İLAÇLAMA) 
Dört şekilde yapılabilir: 
1-Üreme alanlarına larvasit uygulama;
Özellikle kara sinek ve sivri sineklerin ürediği yere yumurta ve larvalarını (kurtçuk) öldüren larvasit etkili ilaçlar atarak üremeyi durdurmaktadır, en etkili yöntemdir. İlacın cinsine ve vasata göre bunlar 10 gün ile 2 ay kadar üremeyi durdurur. Çöplükler, gübrelikler ve su birikintilerinde, foseptik ve kanalizasyonlarda çok başarılı şekilde yaz mevsimi boyunca periyodik olarak uygulanır. Burada en son teknik olan böcek gelişim düzenleyiciler tercih edilebilir. 
2-Dinlenme ve barınma alanlarına yapılan kalıcı etkili uygulamaları;
Spreyleme halinde satıhlara kalıcı etkisi 1-2 ay devan eden ilaçlar metrekareye belli dozda düşecek şekilde atılır. Ancak 15-20 gün süre zarfında silinmesi gerekir. Zaman içinde ergin böceklerle yumurtasından çıkan yavrular da ilaçla temas ederek tamamı yok olur. Dikkatli ve dozunda atmak gerekir aksi halde kısa zamanda bağışıklık gelişir ve ilaç etki etmez. Yanlış uygulamalar başarısızlık nedenidir. 
3-Hacimsel mücadele; 
Karasinek ve sivrisinek gibi uçan haşerelerin yoğunluğunu düşürmek için açık saha uygulamasıdır. Belli saatlerde yapılmalıdır. İki ayrı şekilde uygulanır.
-Termal Fog (Sıcak Sisleme): Motorlu makinelerle bu sistem için üretilmiş ani etkili ilacı mazotla karıştırıp sıcak duman içinde ilacın belli süre havada asılı kalarak uçan haşerelerin yoğunluğunu düşürme de kullanılır. Ancak uygulayan personelin mutlak eğitimli olması gerekir.
-ULV (Soğuk Sisleme): Motorlu makinelerle kalıcı veya ani etkili, havada buharlaşan tipte ilaçları su ile seyrelterek atma işlemidir. Geniş ve malzeme yığılı kapalı alanlarda ve bazı açık alanlarda uygulanır. 
4-Jel ve yemlerle mücadele;
Jel yemlerin özel tabancasıyla hamamböceği mücadelesinde kullanılmasıdır. Kimyasal etkisi ve hiçbir riski yoktur mekanı boşaltma ve hazırlık gerektirmez kalıcı etkisi uzun, kesindir.
Yemler, kemirgen kontrolünde çok kullanılır bunlara Rodentisit adı verilir. Mumblok, palet, taneli ve macun halindeki zehirli yemlerdir. Herhangi birini farenin barındığı, yuvalandığı yerlere koyarak mücadele edilir. Sürekli ve %100 başarı istenirse "İSTASYON SİSTEMİ"nin kurulması en doğru yoldur. 
Eğer eviniz, apartmanınız, işyeriniz yani kısacası yaşadığınız ortam haşereler tarafından istila edilmiş ve siz de bu sorunu profesyonel yöntemlerle, profesyonel bir pest kontrol (ilaçlama) servisi ile çözmek isterseniz bir çok kilit noktaya dikkat edilmelidir. Dikkate alınması gereken genel prensipler ve aşağıda değindiğimiz problem çözüm anahtarları sizi en kolay yoldan çözüme ulaştıracaktır.
Profesyonel mücadele ile çözecekseniz;
Sorun süreklilik arz ediyorsa, yayılma eğiliminde ve çevreyi de riske ediyorsa veya risklerden korunmak istiyor, bilginizde yeterli değilse, hiç beklemeyin Profesyonel Pest Kontrol servisinin yardımını talep edin. Zira insanların profesyonel servis seçmeleri için beş önemli nedeni vardır: 
Profesyonel servis:
Çok daha yönlüdür. Alternatifli ve gelişmiş programları vardır.
Yaptığının arkasındadır. Müşteri memnuniyetini esas alır.
Teknisyenleri güvenli bir metot izler.
Teknisyenleri ne yapacağını tam anlamıyla bilir.
Teknisyenleri doğru ekipmanı, doğru ilaç ve doğru yöntemle kullanır
Seçeceğiniz profesyonel pest kontrol şirketinin özellikleri neler olmalıdır?
Her ilaçlama yaptığını söyleyen kişi veya kuruluş Profesyonel Pest Kontrol servisi niteliklerini taşır mı? Bunu araştırmadan seçiminizi yapmayın ve bu nedenle işbirliği yapacağınız serviste aşağıdaki özellikleri aramanız kalite, başarı, sağlıklı hizmet, ekonomi ve doğru seçimi size getirecektir.
Kullandığı ilaçlar ve metotları hakkında sizi aydınlatıyor mu?
Ekonomi (Bu özelliği yalnız yukarıdaki profesyonel niteliklere sahip olanlar arasında dikkate alınız. Zira profesyonel olmayan servisin verdiği ucuz fiyat ek külfete, zahmete ve dolayısı ile zarara sebep olabilir.)
Neler yapacaksınız?
 
Sorunu tanıyın ve boyutunu öğrenmeye çalışın.
Kaynağını arayın; ne ile ve nereden geliyor, riskleri araştırın.
Bilgi toplayıp mücadele yöntemlerini belirlemeye çalışın.
İnceleme yaptırın ve servisinizi seçin.
ruhsat durumu, toksisitesi, kullanma dozu nedir öğrenin.
Uygulama sistemi, metot ve program şeklini belirleyip hazırlatın, uygulatın ve nezaret edin.
Kontrol tarihini belirleyin ve neticeyi takip edip, değerlendirmesini yaparak sorun varsa neticelendirin.
Daima kalıcı çözümleri tercih edin..